Evde Topraksız Bahçe Nasıl Başlatılır ?

Topraksız tarıma nasıl başlanır?

Ve bazı DIY çözümlerinin başlangıçta kurulumu biraz karmaşık olsa da, hidrofonik tarıma başlamanın doğru yolunu öğrendiğiniz sürece bakımı yeterince kolaydır .

Hidroponik tarımın faydaları nelerdir?

Topraksız sebze bahçeleri toprak kullanmaz, güneş ışığına veya belirli bir sıcaklığa ihtiyaç duymaz ve geleneksel bahçeciliğe göre daha az suya ihtiyaç duyar. Bu, havanın ne kadar sıcak veya soğuk olduğuna bakılmaksızın tüm yıl boyunca büyüyüp yiyecek üretebilecekleri anlamına gelir. Hidroponik sistemler aynı zamanda daha verimli ve geleneksel ekime göre daha hızlı ürün üretebiliyor. Bunun nedeni, öngörülemeyen hava koşullarını hesaba katmak zorunda kalmadan kaynakları verimli bir şekilde kullanacak şekilde tasarlanmış olmalarıdır.

Topraksız çiftlik

Hidroponik tarıma nasıl başlanır:

Sebze yetiştirmek için hidrofonik bir kurulum inşa etmek pahalı olmak zorunda değildir ve çok fazla yer kaplamak zorunda değildir. Birkaç parça güçlendirilmiş PVC boru ve bir su pompası kullanarak bakımı nispeten kolay bir hidroponik sebze bahçesi elde edebilirsiniz.

Malzemelere gelince, çeşitli UPVC veya plastikleştirilmemiş polivinil klorür uzunluklarına ve kapaklarına ihtiyacınız olacak. Bu borular tüm potansiyel tesisleriniz için beşik görevi görecektir. Tutarlı ve bağlanabilir oldukları sürece, bunun gibi bir Kendin Yap sistemi için her boyuttaki boruları kullanabilirsiniz. Bu önemlidir çünkü su sistemden sürekli olarak akacağından sızıntı olmadığından emin olmanız gerekir.

Fideleri yerleştirmek ve bitkilerin büyümesine izin vermek için üst uç boyunca borulara eşit mesafeli delikler açmak isteyeceksiniz. Boruların duvara montajı birkaç montaj braketi ve vidayla yapılabilir. Sistemin çalışması için suya ihtiyacınız olacak. Musluk suyu başlangıç ​​için iyidir ancak onu uygulanabilir bir yetiştirme çözümüne dönüştürmek için ona besin maddeleri ve diğer bileşikleri de eklemeniz gerekir.

Musluk suyunuza ekleyebileceğiniz bitki besin çözümlerini bahçe mağazalarında, çevrimiçi perakendecilerde ve özel hidrofonik mağazalarda bulabilirsiniz. Her bitki farklıdır, dolayısıyla farklı mahsuller farklı karışımlarla iyi sonuç verir. Hangisini kullanacağınızdan emin değilseniz, küçük bir araştırma sizi doğru yola yönlendirebilir. Bitkilere bağlı olarak muhtemelen çözeltinin pH’ını da ayarlamanız gerekecektir , bu nedenle bazı pH çözeltileri de aldığınızdan emin olun.

Hidroponik tarımın açık havada tarım kadar müdahale gerektirmeyen bir iş olmadığını anlamak önemlidir. Su akışına, su miktarına, suyun pH’ına ve sudaki besin miktarına dikkat etmeniz gerekir. Uyum sağlamayı öğrenmek zaman alacaktır, ancak ilk filizler büyümeye başladığında buna alışmak yeterince kolay olacaktır.

Hidroponik kurulumun tamamını tek seferde satın alabilir miyim?

Kendi DIY hidrofonik sebze bahçenizi sıfırdan inşa etmek ve onun büyüdüğünü görmek hakkında söylenecek bir şey var, ancak özellikle becerikli veya çevreci değilseniz, önceden oluşturulmuş, yerden tasarruf sağlayan hidroponik kurulumlarda kullanabileceğiniz oldukça ilginç yenilikler olmuştur. satın alabilir.

Pazı, lahana ve marul gibi yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra domates , jalapeno ve salatalık gibi meyveler ve şekerli bezelye ile adaçayı gibi çok çeşitli şifalı bitkiler yetiştirebilirsiniz . kekik, fesleğen ve biberiye. Ayrıca makineye bağlanan ve süreci akıllı yapay zeka teknolojisiyle otomatikleştiren entegre bir akıllı telefon uygulaması da mevcut.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x